Dubkáčik

Folklórny a divadelný súbor Dubkáčik Buzitka

Pohľad do histórie občianskeho združenia Dubkáčik Buzitka

napísal: Mgr. Matej Baláž

2011 - 2012

         V roku 2011 vzniká z iniciatívy obce Buzitka, pôvodných a nových ochotníkov snaha oživiť divadelné vystúpenia a pokračovať v Ochotníckom krúžku. Ponecháva sa ustálené pomenovanie Dubkáčik, aj keď nápadov na pomenovanie krúžku bolo niekoľko. Nakoniec sa však ani jeden neprijal (napr.:názov GAGO odvodený od prvej slabiky priezviska Gažo a prezývky Ľuboslava Salaja - Gogo). Krúžok ale pozmenil svoje prvotné smerovanie a začína sa viac orientovať na folklórnu činnosť. Začínajú prvé skúšky a prípravy na prvé kultúrne vystúpenie.

        Premiérovo Ochotnícky divadelný krúžok Dubkáčik Buzitka predvádza humorný obraz ,,Pochovávanie basy“, inšpirovaný tradičným zvykoslovím pred obdobím pôstu. Vystúpenie pripravujú Veronika Stančíková, Slavomíra Očovanová a Ľuboslav Salaj. V apríli prebieha pri príležitosti stavania májov prvé folklórne predstavenie krúžku, už bez taktovky pani Marty Mackovej. Na programe sa ako tanečníci predstavujú: Veronika Stančíková, Dušan Gažo, Mária Bialová, Ján Juráš, Anton Malček, Jana Malčeková, Ľuboslav Salaj, Anna Malčeková, Slavomíra Očovanová, František Sojka a hrou na fujare Vladimír Ľupták. Z detí v programe účinkujú: Ingrid Bialová, Natália Ivaničová, Laura Valachová, Sára Valachová, Martin Ľalík, Patrik Malček, Bianka Molnárová, Natália Salajová, Vladimíra Malčeková ml. a Zuzana Ľalíková. Detská zložka vystupuje s tanečným pásmom „Kukulienka“. Mládež a dospelí prichádzajú s tancom na ľudovú pieseň „ Janík, Janík“ , ktorý je zostavený z ľudových krokov rôznych regiónov Slovenska.

        Členovia krúžku si v tomto období vytvárajú vlastné ľudové kroje, ktoré pripravujú Slavomíra Očovanová a Anna Malčeková. Ako inšpiráciu si vyberajú symboly a farby obce Buzitka (srdce, dubová ratolesť, biela, červená, žltá farba) a tiež odevné súčasti ľudového kroja podpolianskeho typu.

        Do Dubkáčika je v jeho začiatkoch prizvaný Miroslav Špurek, ktorý je členom Folklórneho súboru Ipeľ Lučenec. Dospelú zložku oboznamuje s ďalšími ľudovými tanečnými krokmi. Z iniciatívy Miroslava Špureka prichádza v priebehu roku 2012 aj Marianna Gyibgyaková, ktorá ako bývalá členka Folklórneho súboru  Jánošík Fiľakovo prináša do Dubkáčika výučbu ľudových tanečných krokov a vlastné tanečné choreografie - „Doliny, doliny“, „Od Poľany“,  Prekáračky z Podpoľania“. Tanečníci s dvoma spomínanými  choreografiami otvárajú prvý ročník Dňa obce Buzitka. Súbežne sa s dospelým kolektívom začína od roku 2012 formovať aj detský kolektív pod vedením Veroniky Stančíkovej. Tvoria ho Nina Sekerešová, Viktória Püspőkyová, Michaela Kancková, Ingrid Bialová, Natália Ivaničová, Bianka Molnárová, Zuzana Ľalíková, Vladimíra Malčeková, Natália Salajová, Lenka Ľalíková, Katarína Gilianová, Emma Ulická, Patrik Malček a Andrej Ľalík. Kolektív predvádza obrazy tradičného zvykoslovia, piesní a detských hier: „Na Ondreja“, „Na Luciu“ „Húsky“.

        Vystúpenia naberajú pozitívne ohlasy, čo sa odzrkadľuje dňa 16. novembra 2012 kedy oficiálne vzniká schválením stanov Ministerstva vnútra SR, občianske združenie Folklórny a divadelný súbor Dubkáčik. Vedúcim občianskeho združenia sa stáva Ľuboslav Salaj.

        V závere sa už detský a dospelý kolektív súboru predstavuje celovečerným kultúrnym programom „Vianočná hostina“ v réžii Marianny Gyibgyakovej. Program zachytáva vianočné obdobie, očakáva sa príchod vinšovníkov a hostí zabávajúcich sa v dome gazdu. Hudobný doprovod vedie ľudová hudba Haličan, zložku dospelých obohatí príchod Miroslava Ševčíka. Hosťami programu sú Jozef Fízeľ a Ľubomír Mišík na heligónke. Detská zložka súboru ponúka divákom tradičné obrazy „ Na Luciu“, „Kolembaba“ , „Vinšovníci“, ktoré nacvičuje Veronika Stančíková. V závere programu je predstavená betlehemská hra s motívom zvestovania narodenia Ježiša Krista. V postavách sa predviedli ako Fedor – Dušan Gažo, Anjel – Andrej Ľalík, Stacho – Miroslav Ševčík, Bača – Ján Juráš a Kubo – Ľuboslav Salaj.

 

2013

        Folklórne nadšenie pokračuje, pribúdajú kultúrne vystúpenia, tanečné choreografie a noví členovia súboru. V roku 2013 prichádza Jana Gibalová, Jana Ivaničová, Judita Ivaničová, Pavel Ľalík, Soňa Tóthová a Svetozár Stančík ml. Neodmysliteľnou súčasťou folklóru je naďalej tradičný ľudový odev – kroj, ktorý s nárastom členov v detskom a dospelom kolektíve pre nedostatočné množstvo chýba. Na výrobu, šitie, vyšívanie a doplnenie krojových súčastí sa podujali Zuzana Molnárová a Mária Bialová.

        V detskom kolektíve pod vedením Veroniky Stančíkovej sa začína popri najmenších členoch formovať aj dievčenská skupina vo veku od 12 – 18 rokov, ktorú členovia súboru nazvali podľa premiérovej piesne, na ktorú tancovali na Dňoch obce Buzitka 2012 – Koliesko. Dievčenská skupina v zložení Michaela Kancková, Nina Sekerešová, Natália Ivaničová, Ingrid Bialová, Viktória Püspőkyová a Soňa Tóthová tancuje tanečné choreografie, ktoré vychádzajú z krokových prvkov rôznych tancov v rytme ľudových a populárnych piesní – Dr. Nicolaus „Koliesko“; Michael Jackson – „ They Don't Care About Us“ a „ hrabľový tanec“. 

        V apríli sa súbor podieľa na natáčaní dokumentu Petra Kerekesa „Referendum“ pre Rozhlas a televíziu Slovenska, ktorý bol uvedený v dokumentárnom cykle „Colnica“ v časti Rozvod z rozumu, mapujúci spoločenské javy a vnímanie fenoménov 20 rokov po rozdelení Československa.

        Súbor v priebehu roka absolvuje niekoľko úspešných kultúrnych podujatí v obci Buzitka: Fašiangové pochovávanie basy, Medzinárodný deň žien, Stavanie májov, II. ročník dňa obce Buzitka, program pri príležitosti Mesiaca úcty k starším a program zahraničnej návšteve zo Srbska.

        Svoju umeleckú tvorbu súbor úspešne prezentuje aj mimo Buzitky. V máji sa zúčastňuje osláv v obci Šávoľ, septembri v obci Mašková, kde sa členovia premiérovo predviedli s tanečnou choreografiou Marianny Gyibgyakovej  „Dievčatko peknej podoby“, ktorá vychádza z krokových prvkov rôznych pohronských tancov. V októbri sa dospelý kolektív spolu s detským predstavuje v obci Ábelová.

                Záver roka 2013  priniesol pre súbor druhý večerný galaprogram a taktiež ukončenie spolupráce s Mariannou Gyibgyakovou a ľudovou hudbou Haličan. 

 

2014

        S pribúdajúcimi vystúpeniami si súbor postupne hľadá svoje miesto v kultúrnej oblasti nielen v obci Buzitka, ale aj v jeho širšom okolí. Súbor aktívne v detskom kolektíve tvoria Ema Budáčová, Maxim Bujdák, Leonard Bujdák, Doriána Horčíková, Marián Horňák, Nikoleta Jačmeníková, Marián Jačmeník ml., Jaroslav Kovaľančík ml., Lenka Ľalíková, Zuzana Ľalíková, Vladimíra Malčeková ml., Patrik Malček, Bianka Molnárová a Natália Salajová.  Dospelý kolektív tvoria: Matej Baláž, Ingrid Bialová, Mária Bialová, Dušan Gažo, Jana Gibalová, Jana Ivaničová, Natália Ivaničová, Ján Juráš, Michaela Kancková,  Miroslav Ľalík, Anna Malčeková, Milan Molnár, Zuzana Molnárová, Viktória Püspőkyová, Ľuboslav Salaj, Nina Sekerešová, Veronika Stančíková, Soňa Tóthová a Erika Vilhanová.

        Neodmysliteľnou súčasťou súboru je taktiež hudba. Hudobným doprovodom v priebehu roka sú príležitostne Rudolf Václavík na heligónke a Stanislav Trčan na akordeóne. Anton Ľupták dopĺňa program hrou na fujare a šesťdierkovej píšťale. Dubkáčik je pravidelne sprevádzaný ľudovou hudbou Barnabáša Szabóa.

        Súbor popri pódiových vystúpeniach začína uchovávať a prezentovať cyklické výročné zvyky a obyčaje regiónu a obce Buzitka. V marci 2014 vzniká nová choreografia „Vynášanie Moreny“ v réžii Veroniky Stančíkovej ako obrázok tradičného zvykoslovia, kde dievčatá vynášajú Morenu a vítajú jar. Stavanie májov v obci a jej miestnych častiach v predvečer prvého mája je inšpirované tradičným zvykoslovým Podpoľania. V zimnom období v čase stridžích dní súbor organizuje tvorivú dielňu „výroba svietnikov“, na ktorú nadviazal 13. decembra detský kolektív, ktorý sa v obci prezentuje domovou obchôdzkou „ Na Luciu“. Obchôdzka má v obci veľmi pozitívny ohlas, čo sa odráža aj ďalšom pokračovaní v nasledujúcom roku.

        Popri tradičných kultúrnych vystúpeniach v obci (Deň matiek, Posedenie so staršími občanmi v rámci mesiaca úcty k starším, Program pre jubilantov, či Spomienka na ukončenie 2. sv. vojny) sa súbor debutovo prezentuje aj v zahraničí. Návšteve v zahraničí predchádza Deň obce Buzitka, dňa 19. júla, kde je hosťom programu Folklórny súbor z obce Padina zo Srbska. Vzápätí dochádza k nadviazaniu spolupráce obce Buzitka s touto zahraničnou obcou. Premiérovo sa členky súboru prezentujú novým tancom s názvom: „fľaškový“. Dňoch 8.-10. augusta 2014 súbor navštevuje srbskú obec Padina, kde sa predstavuje s celovečerným galaprogramom v rámci dní Padiny – „ Fiesta v doline“. Premiérovo sa členovia predstavujú choreografiami Mgr. Veroniky Stančíkovej – „Horou chlapci, horou“, „Pri kostole studnička“ a „Moja košielôčka“, ktoré vychádzajú z krokových prvkov rôznych pohronských tancov.

        V priebehu roka sa súbor predstavuje v kultúrnych programoch v rámci Dňa obce Šiatorská Bukovinka, Rátka, Látky - Mláky, Tuhár, Tomášovce a premiérovo na festivale Hontianska paráda v Hrušove. Práve tu sa členovia svojou účasťou podieľajú na výrobe zostrihu pre obec Políchno a Miestny odbor Matice slovenskej - „Timravin dvor na Hontianskej paráde v Hrušove“.  Z iniciatívy obce Buzitka sa súbor zúčastňuje na druhej zahraničnej reprezentácii v meste Budapešť , dňa 13. septembra v rámci VIII. Balkán és az I. Szláv napi. Ukončenie sezóny sa nesie zasadnutím valného zhromaždenia občianskeho združenia a voľbou vedúceho súboru. Zo zápisnice zo dňa 6. decembra je opäť zvolený Ľuboslav Salaj a zástupkyňou je Slavomíra Očovanová.

        Záver roka patrí už tradične pripravovanému vianočnému programu v rámci projektu „Buzitské Vianoce“, dňa 20.12.2014 v réžii Mgr. Veroniky Stančíkovej. Inšpiráciou je opäť tradičné predvianočné a vianočné zvykoslovie z Podpoľania a obce Buzitka. Vianočný blok je zostavený z vianočných vinšovaní, tancov, piesní, obchôdzky na Luciu, na Ondreja a páračiek. Premiérovo sa uvádza tanečná choreografia Mgr. Veroniky Stančíkovej „Porezala som sa“, ktorá vychádza z krokových motívov pohronských čardášov a tancov hore. Na Štedrý deň v rámci polnočnej svätej omše členovia súboru predvádzajú tradičnú ľudovú hru „ Betlehemci“ v rímskokatolíckom kostole Fiľakovo. V hre sú obsadení  Fedor – Dušan Gažo, Anjel – Patrik Malček, Stacho – Milan Molnár, Bača – Ján Juráš a Kubo – Ľuboslav Salaj. 

 

2015

 

        Nová folklórna  sezóna  prináša súboru ešte viac kultúrnych podujatí. Pre rozsah vystúpení uvádzame prehľadnú tabuľku s dátumom, názvom podujatia a miestom konania. Súbor začína nový rok debutovo. Dňa 15. februára uvádza tradičný obraz fašiangového obdobia v tradičných maskách.  Dedinou  prechádza „Fašiangový pochod s Turoňom“.  Súbor tu vychádza zo zvykoslovia oblastí Podpoľania a Horehronia. Pochod predstavuje tanec s klátom, vinše a symbolické obradové zarezanie Turoňa.

        Z cyklických zvykov predstavuje opätovne „Stavanie májov“, štylizovaný obrázok tradičného zvykoslovia z Podpoľania. Obraz vychádza podľa archívnych záznamov z obce Očová, kde chlapi rúcajú háje a stavajú máje dievčatám. Dievčatá ozdobujú máje a veniec stuhami v rytme zaľúbených piesní a tancov. V decembri uskutočňuje detský kolektív „obchôdzku s Luckami“, ktorá sa teší popularite občanov.  Detský kolektív Dubkáčik svoju kvalitu predstavuje taktiež premiérovo v Lučenci, dňa 10. apríla na regionálnej súťažnej prehliadke detských folklórnych súborov. S choreografiou Mgr. Veroniky Stančíkovej „Hry na lúke“ sa umiestňujú v striebornom pásme. Hudobný doprovod vedie Stanislav Trčan na akordeóne.

        Dňa 12. apríla sa koná zasadnutie valného zhromaždenia občianskeho združenia Dubkáčik, ktoré prináša odstúpenie vedúceho Ľuboslava Salaja z osobných dôvodov. Do tejto funkcie je zvolená Slavomíra Očovanová, ktorá sa stáva predsedníčkou. Ďalšie zasadnutie valného zhromaždenia združenia Dubkáčik prináša podľa zápisnice zo 16. apríla schválenie zmien v stanovách a novinky v organizácii občianskeho združenia. Za riaditeľku občianskeho združenia Dubkáčik  je zvolená spomínaná Slavomíra Očovanová, do Výkonného výboru vstupuje Mgr. Matej Baláž a Anna Malčeková, ktorí tvoria štatutárny orgán združenia. Umeleckou vedúcou súboru sa oficiálne stáva Mgr. Veronika Stančíková. Novinky a zmeny v stanovách občianskeho združenia FaDS Dubkáčik sú schválené Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 30.04.2015.

        Do súboru prichádza nový impulz a priority ako sú rozvoj a zachovanie kultúry regiónu Novohrad. Z iniciatívy Mgr. Mateja Baláža súbor začína s vlastným terénnym výskumom a získavaním materiálu v oblasti ľudovej kultúry s dôrazom na región Novohrad a ochotnícku činnosť v obci Buzitka. Prvý zozbieraný materiál z oblasti severozápadného Novohradu (Ábelová, Nedelište) súbor prezentuje v kultúrnom programe „U nás na návšteve“ počas Dňa obce Buzitka, 18. júla. Program tvorí blok ženských piesní z Novohradu a prezentácia krojov severozápadného Novohradu. Predstavuje sa v ňom detský a dospelý kolektív scénickým predvedením Novohradčanov, ktorí očakávajú veľkú návštevu z Podpoľania. Humorný charakter scénky dopĺňajú tance a spevy z Podpoľania a Novohradu v réžií a choreografii Mgr. Veroniky Stančíkovej a Mgr. Mateja Baláža. Hudobný doprovod vedie ľudová hudba Barnabáša Szabóa s Jánom Bangom.

        Ďalším krokom v oblasti zachovania tradičnej ľudovej kultúry je zachovanie rodinných zvykov – svadby.  Výsledky terénnych výskumov súboru sa ukazujú aj pri pozvánke na Medzinárodný folklórny festival v Lučenci dňa, 24. júla, kde členovia premiérovo predstavujú scénické zobrazenie tradičného zvykoslovia  „Úryvky z Ábelovskej svadby“, v réžii a choreografii Mgr. Veroniky Stančíkovej a Mgr. Mateja Baláža. Hudobný doprovod vedie harmonikár Stanislav Trčan. Choreografia ponúka autentické priblíženie vybraných obrazov zo svadby obce Ábelová podľa dobových fotografií, záznamov a spomienok Mgr. Jána Ivaniča z Ábelovej. Scénický program pozostáva z predávania klinovníkov, snímania venca, čepčenia nevesty a vykrúcanky – skladania sa na poklad nevesty.

        V auguste súbor ukončuje hudobnú spoluprácu s Barnabášom Szabóom a nadväzuje spoluprácu s ľudovou hudbou zo Zvolenskej Slatiny – Podjavorskou muzikou s predníkom Michalom Brodnianskym. 

        Ukončenie roka sa nesie opäť vo vianočnom duchu.  Dňa 19. decembra 2015 sa uvádza program s názvom „Priadky“, v rámci projektu „Od Lucie do Troch kráľov“,  v réžii a choreografii Mgr. Veroniky Stančíkovej. Inšpiráciou scénického programu je tradičné predvianočné a vianočné obdobie „od Lucie do Troch kráľov“ zvykoslovia Podpoľania a Novohradu. Vianočný blok pozostáva z 3 častí: Spomínanie na ,,stridžie dni a dievocké dni“, Vretienko sa navíja a záverečnej časti Vypriadaná noc. Okrem typických priadkových piesní a čarovania, program obsahuje súbor tanečných choreografií , ktoré vychádzajú z krokových prvkov rôznych pohronských tancov v rytme podpolianskych piesní : Červené jabĺčko – tanec napodobňuje pradenie a navíjanie, Pekná som ja pekná – dievčenský tanec so šatkami, tance vystatovania sa dievčat a chlapcov - Cipurušky, Hajduch – Poza bučky a podpoliansky čardáš, ktorý vychádza z krokových motívov pohronských čardášov. Zaujímavou súčasťou prvej časti je štylizované predvedenie vyháňania stríg, ktoré pochádza zo zápisov Pavla Jánoša z obce Kalinovo. Program predviedol detský a dospelý kolektív Dubkáčik. Hosťom programu je ženská spevácka skupina Vidovenky z Vidinej v hudobnom doprovode Miroslava Melicherčíka. Vianočný galaprogram sa stretáva s pozitívnym ohlasom širokej verejnosti a buduje si tak trvalé miesto v kalendári kultúrnych podujatí.

 

 2016

 

        Rok 2016 prináša spoluprácu s obcou Políchno, Novohradským múzeom a galériou v Lučenci a taktiež s Novohradským osvetovým strediskom Lučenec. V roku 2016 tvorí aktívne náš súbor kolektív týchto nadšencov folklóru: Eva Adamove, Matej Baláž, Michala Balážová, Ingrid Bialová, Mária Bialová, Jana Budáčová, Zuzana Bujdáková, Veronika Bystrianská, Jana Ivaničová, Natália Ivaničová, Ľubica Jačmeníková, Marián Jačmeník, Ján Juráš, Annamária Krnáčová, Ján Kucbeľ, Miroslav Ľalík, Anna Malčeková, Zuzana Molnárová, Slavomíra Očovanová, Viktória Püspökyová, Nina Sekerešová, Veronika Stančíková, Soňa Tóthová a Erika Vilhanová. V detskom kolektíve: Jakub Adamove, Natália Adamove, Ema Budáčová, Maxim Bujdák, Leonard Bujdák, Nina Dirbáková, Doriána Horčíková, Marián Horňák, Nikoleta Jačmeníková, Marián Jačmeník ml., Karolína Kalinová, Jaroslav Kovalančík, Lenka Ľalíková, Zuzana Ľalíková, Vladimíra Malčeková ml., Simona Malčeková, Bianka Molnárová, Emma Ulická, Liana Vilhanová. Interpretom hudby je naďalej ľudová hudba Podjavorská muzika.

         Prvým krokom k užšej spolupráci je príprava scénického spracovania zvykoslovia obce Políchno – páračiek a fašiangového obdobia na základe terénneho výskumu etnologičky pani Mgr. Emílie Mázorovej v Políchne.

        Mesiac apríl prináša taktiež spoluprácu s domom Matice slovenskej v Lučenci.  Súbor sa zúčastňuje zahraničnej reprezentácie v dňoch 22.- 24. apríla, na Kultúrnom stretnutí Dolnozemských Slovákov v meste Tótkomlós v Maďarsku. V programe predstavuje región Novohrad a Podpoľanie, s hudobným doprovodom Podjavorskej muziky. Premiérovými choreografiami v réžii Mgr. Veroniky Stančíkovej a Mgr. Mateja Baláža „Spevy a tance severozápadného Novohradu“ približujú návštevníkom ľudovú kultúru z obcí Ábelová a Nedelište. Taktiež predstavujú krokové motívy vrchárskeho, maďarského čardášu, odzemkov a ženských kolies, v ktorých sa ženy a muži navzájom vystatujú hlasovým a tanečným umením. V Podpolianskej časti programu sa prezentujú premiérovými choreografiami Marianny Gyibgyakovej „Veje vetrík, veje“ a „ Pozdola majera“, ktoré vychádzajú z krokových prvkov rôznych pohronských tancov v rytme podpolianskych piesní.

        Spolupráca s NMG v Lučenci pokračuje aj 21. mája na celoslovenskom podujatí Noc múzeí a galérií 2016, v rámci ktorej sa dospelý kolektív Dubkáčika predstavuje vystúpením „Spevy a tance severozápadného Novohradu“ a humornou scénkou „Krčma u Ťapákov“ - spoločensky unavených mužov. Humoreska je doplnená o vtipné dialógy v novohradskom nárečí, vychádzajúce zo spomienok pána Garaja, rodáka z Políchna a z nárečového dotazníka Políchna (dotazník Boženy Slančíkovej Františkovi Pastrnekovi, 10. apríla 1894 a list Ireny  Slančíkovej Eme Goldpergerovej z 1. februára 1894).  Hudobný doprovod tu vedú Ján Banga na husliach a Miroslav Melicherčík na akordeóne.

        Dňa 13. júla sa detský kolektív súboru zúčastňuje podujatia „Detská svadba z Kovačice“, pri príležitosti zahraničnej návštevy detského súboru z Kovačice v Srbsku. Členovia detských súborov sú spoločne prijatí primátorkou mesta Lučenec, v obradovej sále Mestského úradu. Odtiaľ sa sprievodom po Masarykovej ulici presúvajú do NMG Lučenec.  Tu sa už jednotlivo predstavujú. Dubkáčik prichádza s choreografiou Mgr. Veroniky Stančíkovej a Mgr. Mateja Baláža - ,,Detské hry, tance a spevy severozápadného Novohradu“, ktoré boli vytvorené ako podklad k detským piesňam z obce Ábelová. Poskytol ich Mgr. Ján Ivanič z Ábelovej. Na piesne Kosí zajac otavu (alegorická, zaznamenal ju Ján Kollár v Národných spievankách) a Hoc som aj maličká drobná sú vytvorené krokové motívy vychádzajúce z vrchárskeho čardášu a valčíka.

        Z cyklických výročných zvykov súbor premiérovo uvádza v obci Buzitka „Páľenie Jána“ v hudobnom doprovode Podjavorskej muziky (scénické spracovanie Jánskych zvykov podľa terénnych výskumov, ktoré súbor vykonal v obci Ábelová a Políchno). Dievčatá sa po odzvonení večerného zvona poschádzajú do stredu dediny, kde vytvoria kruh a začnú spievať krásne jánske lúčnice. S piesňami na perách sa potom presúvajú hore dedinou a zastavia sa len pred domami svojich mládencov. Tam odspievajú niekoľko veršov jánskych piesní a oženia mládenca s niektorou dievčinou. Na konci dediny čakajú mládenci s pripravenými jánskymi ohňami (slamené kopy, ktoré postupne zapaľujú a preskakujú). Program končí spevmi a tancami severného Novohradu. Jánske zvyky súbor predstavuje  aj v obciach Políchno a Ábelová, v hudobnom doprovode ľudovej hudby Radoslava Žolka.

        Mesiac júl patrí tradične oslavám Dňa obce Buzitka, kde sa premiérovo uvádza scénický obraz „Hostina u ľechtára“. Ani nepriaznivé daždivé počasie nezabráni vysokej návštevnosti podujatia. Scénický obraz poukazuje na neviazanú zábavu hostí u pána richtára v Novohrade. Obraz je doplnený vinšami, piesňami, hrami a tancami severného Novohradu. Muži tancujú Adamov tanec, ktorý je pripravený podľa archívneho videozáznamu z obce Senné.  Spoločný Ručníčkový tanec z Lešti je prevzatý z terénnych záznamov a zápisov Cyrila Zálešáka a prof. Poloczeka v obce Lešť.

        Dňa 18. septembra sa vo Vidinej organizuje Festival hudobného folklóru dospelých. Tu sa predstavuje ženská spevácka skupina Dubkáčika v zložení: Annamária Krnáčová, Eva Adamove, Ľubica Jačmeníková, Slavomíra Očovanová, Anna Malčeková, Ingrid Bialová, Veronika Stančíková, Mária Bialová a Dominika Ibošová, v hudobnom doprovode Podjavorskej muziky. Svojou súťažnou premiérou sa umiestňujú v striebornom pásme. V kategórii sóloví speváci spieva Veronika Stančíková, ktorá získava zlaté pásmo s postupom do krajského kola v Slovenskej Ľupči. Tu Veronika Stančíková získava dňa 25. septembra strieborné pásmo s piesňami z obce Lešť.  December ako tradične patrí vianočnému galaprogramu, ktorému predchádza obchôdzka s vianočnými oblátkami a vianočnými piesňami, ktoré sú interpretované v málinskom nárečí, v podaní detského kolektívu.   

        Vianočný galaprogram „Tradície a zvyky Vianoc – 90. výročie divadelníctva v Buzitke“ (17. december) sa nesie v duchu spomienok a poďakovaní všetkým zanieteným ľuďom, ktorí sa pričinili o kultúrnu činnosť v obci. Sprievodným programom je výstava s názvom 90. výročie divadelníctva v Buzitke, ktorá prináša krátky pohľad do histórie ochotníckeho divadla v obci Buzitka. Kultúrny program pozostáva z troch častí, v réžii a scenári Mgr. Veroniky Stančíkovej, Mgr. Mateja Baláža a v hudobnom doprovode Podjavorskej muziky. Tanečné choreografie pripravili Mgr. Veronika  Stančíková a Ingrid Bialová. V úvodnej časti sú pripravené ukážky vianočných zvykov a tradícií z oblastí Novohradu a Podpoľania - Vinšovanie na Štedrý deň - dedinskí pastieri s brezovými prútmi, vianočné hry - chodenie s hadom a Dorotáši, vianočné koledy a vinšovanie pod oknami. V druhej časti, humorné divadelné scénky estrádneho charakteru s názvom „ Z každého rožku trošku“.  Záverečná časť „ Na Štefana“ prináša tradičný humorný pohľad na pána richtára a jeho rodinu pri dvojakej slávnosti - richtárovho mena a Štefanskej zábavy. Scénický program obsahuje spevy a tance z regiónu Novohrad - Ručníčkový a Adamov tanec, ženské kolesá a čardáše. V programe sa predstavili v dospelom kolektíve: Marián Jačmeník, Anna Malčeková, Miroslav Malatinec, Richard Červienka, Matej Baláž, Ján Juráš, Slavomíra Očovanová, Veronika Stančíková, Ingrid Bialová, Mária Bialová, Annamária Krnáčová, Viktória Püspőkyová, Nina Sekerešová, Ján Malček, Zuzana Bujdáková, Eva Adamove, Jana Budáčová, Ľubica Jačmeníková a Erika Vilhanová. V detskom kolektíve sa predstavili: Jakub Adamove, Ema Budáčová, Leonard Bujdák, Maxim Bujdák, Doriána Horčíková, Alex Horňák, Marián Horňák, Marián Jačmeník ml., Nikoleta Jačmeníková, Karolína Kalinová, Lenka Ľalíková, Zuzana Ľalíková, Simona Malčeková, Vladimíra Malčeková, Sofia Rubintová, Liana Vilhanová a Emma Ulická.

 

2017

 

        Jubilejný rok sa nesie v duchu príprav k 5. výročiu Folklórneho a divadelného súboru Dubkáčik Buzitka 2012 - 2017. Pravidelné vystúpenia súboru sa odrážajú v kvalite prevedenia tanečných a spevných choreografií a v oceneniach na súťažiach. Súbor v tomto roku aktívne tvoria: Eva Adamove, Matej Baláž, Veronika Balážová (rod. Stančíková), Ingrid Bialová, Mária Bialová, Jana Budáčová, Zuzana Bujdáková, Veronika Bystrianská, Jaroslav Drugda, Adrián Garaj, Gabriela Horčíková, Ľubica Jačmeníková, Marián Jačmeník, Ján Juráš, Annamária Krnáčová, Anna Malčeková, Slavomíra Očovanová, Nina Sekerešová a Svetozár Stančík ml. Detský kolektív tvoria: Jakub Adamove, Natália Adamove, Ema Budáčová, Maxim Bujdák, Miloš Bujdák, Leonard Bujdák, Doriána Horčíková, Sofia Ivaničová, Nikoleta Jačmeníková, Marián Jačmeník ml., Karolína Kalinová, Lenka Ľalíková, Zuzana Ľalíková, Vladimíra Malčeková ml., Simona Malčeková, Emma Ulická, Lianka Vilhanová. Hudobný doprovod aj naďalej interpretuje ľudová hudba Podjavorská muzika, popri nich na akordeóne hosťuje Miroslav Melicherčík a Martin Hámor.

        Dňa 31. marca sa detský kolektív objavuje na regionálnej súťažnej prehliadke choreografií detských folklórnych súborov v Lučenci. Pod vedením Mgr. Veroniky Balážovej (rod. Stančíkovej) a Mgr. Mateja Baláža predstavujú novú choreografiu  ,,Pred školu“ zo školského prostredia, medzivojnového obdobia 20. storočia. Detská zložka poukazuje na hry a tance školskej mládeže, ktoré sú zachované z terénnych výskumov v obciach Ábelová a Políchno  - piga, na zálohe, vo hviezdu, vo smraďaté vajco, hra na valčík a čardáš. Choreografia získava zlaté pásmo a postup na krajskú súťažnú prehliadku. Krajská súťažná prehliadka choreografií detských folklórnych súborov sa koná v Kokave nad Rimavicou dňa 28. apríla, kde detský kolektív získava strieborné pásmo. V choreografii vystúpi: Jakub Adamove, Natália Adamove, Ema Budáčová, Maxim Bujdák, Miloš Bujdák, Leonard Bujdák, Doriána Horčíková, Nikoleta Jačmeníková, Marián Jačmeník ml., Lenka Ľalíková, Zuzana Ľalíková a Vladimíra Malčeková ml. Úspech detského kolektívu pokračuje vystúpeniami na Novohradskom festivale v Lučenci, dňa 29. júla, v programe „Posolstvá krásy Novohradu“ a na Festivale ľudovej kultúry Koliesko v Kokave nad Rimavicou, dňa 5. augusta. Tu sa predstavujú v detskom programe „Na štácii“ s postupovou choreografiou, ktorá bola doplnená o „Góľový tanec“ a sólové spevy Doriány Horčíkovej.

        Na úspechy detského kolektívu nadväzujú aj starší členovia. Dňa 17. apríla sa v meste Fiľakovo predstavujú na Palóckej Veľkej noci s dvoma programovými blokmi. V prvom sa objavujú spevy a tance severozápadného Novohradu a v druhom scénický program „Úryvky z Ábelovskej svadby“. V mesiaci máj v spolupráci s Novohradským osvetovým strediskom a obcou Políchno sa v rámci projektu „ Rok Timravy“  prezentujú v programe „ Diškurujeme o Timrave“. Z tradičných cyklických zvykov poukazujú členovia Dubkáčika v obci Políchno na zimné „ Páračky“.  Jánske zvyky sú usporiadané po druhýkrát  v obci Buzitka a v obci Políchno. Úspech súboru sa odzrkadľuje taktiež  9. júla účinkovaním na 52. ročníku Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve, v programe „Mladuchy“. Program tvorí prezentácia formou sprievodu mladých párov v svadobných krojoch. V spolupráci s obcou Políchno sa členovia súboru predstavujú v políchnianskych krojoch aj v úvodnom obraze v programe „Hosť do domu, Boh do domu“, na hlavnej scéne amfiteátra. V svadobnom šate sa členovia predstavujú aj počas Dňa obce Buzitka (15. júl) s programom „Svadobné veselie v Novohrade“. Scénický obraz zobrazuje tradičné zvykoslovie svadby v severozápadnom Novohrade. Réžiu, choreografiu a scenár pripravujú Veronika a Matej Balážovci.

         V priebehu roka sa súbor objavuje na rôznych kultúrnych vystúpeniach, podujatiach, svadobných čepčeniach, ktoré prehľadne zobrazuje uvedená tabuľka.

        Záver roka tradične patrí vianočnému galaprogramu, ktorý sa premiérovo predstavuje 16. decembra 2017 pri príležitosti 5. výročia Folklórneho a divadelného súboru Dubkáčik Buzitka. Galaprogram tvoria dva programové celky detského a dospelého kolektívu Dubkáčika. V prvej časti programu „Z hry do školy“ sa najmladší Dubkáčikovia predvedú víťaznou choreografiou „ Pred školou“, vianočnými piesňami a debutovou choreografiou manželov Balážovcov pod názvom „Vrchári z Novohradu“ . Premiérovo sa uvádza scénický obraz „Krčma u Ťapákov“ taktiež pod taktovkou Balážovcov. Veselohra odzrkadľuje život dedinského ľudu v Novohrade. V programe zaznievajú piesne a tance z Novohradu, ale aj Podpoľania.  Účinkujúci sú: Eva Adamove, Matej Baláž, Veronika Balážová (rod. Stančíková), Ingrid Bialová, Mária Bialová, Jana Budáčová, Zuzana Bujdáková, Jaroslav Drugda, Adrián Garaj, Ľubica Jačmeníková, Marián Jačmeník, Ján Juráš, Annamária Krnáčová, Anna Malčeková, Slavomíra Očovanová, Nina Sekerešová, Ján Malček st., Svetozár Stančík ml. a Vladimír Ľupták s hrou na fujare. Sprievodným podujatím je retrospektívna výstava folklórnej činnosti súboru Dubkáčik v priebehu piatich rokov a vydanie brožúrky k 5. výročiu Folklórneho a divadelného súboru Dubkáčik Buzitka.