Napísali o nás

TASR. 2020. Tradícia ochotníckeho divadla v Buzitke siaha do roku 1926. In https://www.teraz.sk/. [online]. 2020 [cit. 2020-03-17]. Dostupné na internete: www.teraz.sk/kultura/divadlo2020-tradicia-ochotnickeho-div/452474-clanok.html?fbclid=IwAR2RhRT2HoAXxiJ1PZxwkizriAmEYVJxow9DiBtpcvpHOk5fpz9dNn6-Orc

 

TASR. 2020. DIVADLO2020: Tradícia ochotníckeho divadla v Buzitke siaha do roku 1926. In https://www.tasr.sk/. [online]. 2020 [cit. 2020-03-17]. Dostupné na internete: www.tasr.sk/tasr-clanok/TASR:20200313TBA00696

 

REGIÓN NOVOHRAD. 2020. OSOBNOSTI REGIÓNU NOVOHRAD – FOLKLÓRNY A DIVADELNÝ SÚBOR DUBKÁČIK. In https://regionnovohrad.sk/. [online]. 2020 [cit. 2020-03-20]. Dostupné na internete: regionnovohrad.sk/polozka/osobnosti-regionu-novohrad-folklorny-a-divadelny-subor-dubkacik/

 

KARMANOVÁ, Ľ. 2016. Rodákom v Buzitke zaspieval Ambróz. In nasnovohrad.sme.sk. [online]. 2016 [cit. 2016-07-27]. Dostupné na internete:

„BUZITKA. Piaty ročník podujatia Deň obce - stretnutie rodákov v Buzitke sa tešil veľkému počtu návštevníkov. Dosiaľ najúspešnejší ročník začal slávnostnou svätou omšou. Neskôr sa predstavil domáci folklórny a divadelný súbor Dubkáčik s doprovodom Podjavorskej muziky od Zvolena.“

 

BABICOVÁ, M. 2016. V Polichne pálili jánske ohne. In MY Novohradské noviny. ISSN 1210-0641, 2016, roč. 26, č. 26, s. 17.

„ Polichno. Sobotu 25. Júna, teda deň po Jánovi, v tejto malej obci po roku opäť horeli jánske ohne. MO MS Polichno v spolupráci s obcou Polichno v spolupráci s obcou Polichno zorganizovali túto akciu... Následne im tradičné jánske piesne zaspievali členky FDS Dubkáčik z Buzitky. Odtiaľ sa v sprievode pobrali nad dedinu, kde už bola nachystaná vatra. Počas presunu, presne v súlade s tým ako to bývalo v minulosti, sa i dnes zastavovali pred domami, kde svojim spevom, ktorý sa ozýval po polichňanských dvoroch, prilákali i ďalších zvedavcov. ...Po vatre všetkých prítomných potešili svojim spevom členovia folklórneho a divadelného súboru Dubkáčik a ľudová hudba Radoslava Žolku, ktorí už pri matičnom dome zahájili, počas presunu pokračovali a tu zavŕšili svoje vystúpenie, v ktorom umožnili prítomných presunúť sa v čase a vypočuť si tradičné piesne, najmä trávnice, ktoré si naši predkovia v tomto krásnom kraji v minulosti vyspevovali.“

 

KOVÁCSOVÁ, K. 2016. Polichno ožilo tradičnými páračkami. In MY Novohradské noviny. ISSN 1210-0641, 2016, roč. 26, č. 7, s. 7.

„ Kultúrny dom v Políchne v sobotu 20. Februára ožil 3. Ročníkom páračiek. Návštevníkov čakal bohatý kultúrny program, zabíjačkové špeciality i koláče z rúk šikovných polichnianskych gazdiniek. Návštevníci videli ukážku tradičných páračiek, fašiangových osláv a života v polichnianskej krčme. Kultúrny program spestril a ľudový zabávač a rodák Pavol Garaj či informácie etnologičky Novohradského múzea a galérie Emílie Mázorovej...Členov folklórneho a divadelného súboru Dubkáčik z Buzitky doprevádzala ľudová hudba Podjavorská muzika.“

 

PILÁRIKOVÁ, A. 2016. Z úcty ku koreňom. In Galantský a Šaliansky Žurnál. 2016, roč. 10, č. 3, s. 4-5.

„ Aprílové dni už tradične znamenajú pre Komlóšanov príležitosť zaspomínať a pripomenúť si dávne časy osídľovania Tótkomlósa – Slovenského Komlóša. V ten povestný deň „na Juraja“ (24.apríla) pred 270-timi rokmi Slováci osídľovali Turkami opustené, kuruckými vojnami devastované, močiarmi, tŕstím a rákosím pokryté a iba divou zverou obývané pustatiny na Dolnej zemi. Túžba Slovákov z hornouhorských preľudnených stolíc – z Gemera, Malohontu, Oravy, Turca, Liptova, Zvolena, ale najmä z Novohradu... Druhý deň patril v dopoludňajších hodinách sympóziu pod názvom „Došli sme“, na ktorom sa prezentovali výskumní pracovníci a predsedníčka Celoštátnej slovenskej samosprávy Alžbeta Račková-Hollerová. Okrem toho prebiehalo množstvo sprievodných podujatí. Zlatým klincom Dní mesta a programu slávností 270. výročia založenia osady Komlóš bol kultúrny program, ktorý prebiehal na nádvorí Slovenskej školy. V programe vystúpili žiaci slovenskej materskej a základnej školy, tanečný súbor „KOMLÓŠ“ a mládežnícka Komlóšska dychovka. Domácich účinkujúcich podporili aj účinkujúci zo Slovenska – mládežnícky ľudový orchester „IGRICI“ z Igramu, folklórna skupina „STROMÍŠ“ z Vlachova, dychová hudba „OPATOVANKA“, folklórny súbor „DUBKÁČIK“ z Buzitky pri Fiľakove.“

 

ŠIMOVÁ, S. 2016. Stretnutie Slovákov. 2016, In. Matica.sk. [online]. 2016. [cit. 2016-07-27]. Dostupné na internete:

Program bol aj po tento rok bohatý na zvučné mená zo sveta folklórnych súborov ako napríklad Folklórny súbor Jánošík, Ľudová hudba Ďatelinka, Detský folklórny súbor Jánošík, či Folklórny a divadelný súbor Dubkáčik.“

 

TASR. 2016. Obyvatelia Polichna zachovávajú tradície vďaka Páračkám. 2016, In. Teraz.sk. [online]. 2016. [cit. 2016-07-27]. Dostupné na internete:

„Polichno 19. februára (TASR) – Zachovanie bohatých miestnych tradícií je hlavným cieľom kultúrno-spoločenského podujatia Páračky, ktoré sa koná v sobotu 20. februára v obci Polichno v Lučeneckom okrese. O akcii, ktorú obec už tretí rok organizuje v spolupráci s miestnym odborom Matice slovenskej, TASR informoval starosta Pavel Kyseľ. „ Chceme predovšetkým, aby sa obyvatelia stretávali a komunikovali spolu, keďže malé obce ako naša vymierajú a mnohé nežijú spoločenským životom,“ vysvetlil hlavný zámer podujatia Kyseľ. V rámci programu podľa jeho slov vystúpia žiaci zo ZŠ Laca Novomeského v Lučenci i folklórny súbor Dubkáčik z Buzitky. „ Títo folkloristi by u nás v Polichne a okolí chceli robiť aj menší etnografický výskum,“ dodal. Na podujatí budú prezentované aj tradičné polichňanské kraslice. „Ide o starobylé ľudové zdobenie kraslíc, typické pre tento región. Motívy týchto kraslíc siahajú údajne až do 17. storočia a existuje okolo 60 rôznych vzorov,“ priblížil starosta s tým, že v dedine by túto tradíciu zdobenia radi obnovili.“

 

VARGOVÁ, G. 2015. Lučenec žil folklórom. In Mestské noviny. 2015, roč. 11, č. 15, s. 6.

„ Aj napriek upršanému začiatku sa lučenecký amfiteáter postupne zaplnil a ľudia si vychutnali pravý folklórny zážitok. Nálada a  potlesk gradovali s každým ďalším vystúpením. Divákom sa v galaprograme pod režisérskou taktovkou Stanislavy Zvarovej predstavilo na pódiu osem folklórnych súborov. Po úvode sa o dobrú náladu postaral folklórny súbor Ipeľ z Lučenca, ktorý slávi 40. výročie založenia, ďalej nasledovali folklórny a  divadelný súbor Dubkáčik z Buzitky...“

 

MHA. 2015. Začalo adventné obdobie. In Naše novinky Lučenec. 2015, roč. 4, č. 23, s. 1-3.

„ V kultúrnom programe nechýbali vystúpenia koledníkov a vinšovníkov... Po nich nasledoval folklórny súbor Dubkáčik z Buzitky. „ Na dnes sme si pripravili inscenáciu ľudovej obchôdzky, ktorá sa kedysi robila presne trinásteho decembra, na Luciu. Vymetanie kútov po domoch malo za úlohu ochrániť domácnosť a jej členov od nešťastia a zlých čarov,“ priblížila Veronika Stančíková, členka FS Dubkáčik.“

 
 

ABELOVSKÝ, M. 2015. Predstavujeme folklórne súbory. In REKUS. ISSN 1338-9939, 2015, roč. 25, č. 6, s. 1-2.

„ Každá zložka súboru má spracované vlastné choreografie. Deti (Hry na lúke, Húsky, Letné hry), dievčatá (Koliesko – Lucia, Na Ondreja) a dospelí (Páračky, Vianoce na dedine, Čepčenie nevesty, Morena, Betlehemci, Fašiangy – pochovávanie basy, Stavanie mája). Počas svojej existencie sa zúčastnili mnohých festivalov. Z domácich to bola Hontianska paráda v Hrušove a za hranicami napr. Padina v Srbsku či Budapešť. Vystúpení majú naozaj dosť, nielen na oslavách Dní obce Buzitka, ale poznajú ich aj v celom regióne, prezentovali sa na podujatí Dni obce Ratka, v Tuhári, Podrečanoch, Šávoli, Šiatorskej Bukovinke, ale aj na Stretnutí rodákov v osade Mláky.“

 

MHA. 2015. Detský folklór potešil. In Naše novinky Lučenec. ISSN 1339-5793, 2015, roč. 4, č. 7, s. 1-3.

„ V striebornom pásme skončili FaDS Dubkáčik z Buzitky, ktorý mal na tomto ročníku festivalu svoju premiéru. Spolu s ním sa umiestnil aj domáci DFS Radosť a DFS Pitypang s ďalšou choreografiou nazvanou Tance z východného Maďarska.“

 

LENHART, S.2014. Deň Padiny – fiesta v doline. In Hlas ľudu. [online]. 2014, roč. 71, č. 33 [cit. 2016-07-27]. Dostupné na internete: < https://hl.rs/den-padiny-fiesta-doline/>

„ 13.08.2014 Padina, Srbsko - Padinské obecenstvo vždy s osobitným nadšením víta folklórne súbory zo Slovenska. Tak bolo aj na večernom koncerte Folklórneho súboru Dubkáčik z Obce Buzitka. Ide o malú stredoslovenskú obec (v okrese Lučenec), ktorá má len o niečo viac než 500 obyvateľov, avšak naplno tam funguje ochotnícky kultúrny život a nacvičujú sa ľudové tance a spevy, ktoré boli prezentované 9. augusta v plnej sieni padinského domu kultúry.

Hostí na úvod privítala domáca riaditeľka Anna Sládečeková, prihovorila sa aj starostka Obce Buzitka Helena Struháriková Ševčíková, pokým vedúci hosťujúceho folklórneho súboru Ľuboslav Salaj vedúcemu padinských ochotníkov Ondrejovi Tomekovi odovzdal dar na pamiatku. Nasledovali sólové spevy, tance, hra na fujare, tradičné detské hry a ukážky typických krojov. Svojím prejavom zabodovala najmä mladá speváčka Bianka Molnárová, ktorú obecenstvo potleskom dovolávalo späť na javisko a dostala sa aj na titulnú stranu tohto čísla Hlasu ľudu.“

 

MACKOVOVÁ, M. 2014. V Ratke sa tancovalo do rána. 2014, Ratka: nášNovohrad.sk, 15.07.2014. [27.07.2016] Dostupné na internete:

„ Malebná obec Ratka v sobotu 14. júna 2014 opäť ožila. Na deviaty ročník Stretnutia Slovákov prišli rodáci, sympatizanti obce a návštevníci z okolia. ... Podujatie zahájil srdečným príhovorom starosta obce Ratka Milan Spodniak. Poďakoval sa účastníkom, vystupujúcim, sponzorom a všetkým, ktorí sa pričinili o vydarený priebeh tejto kultúrno-spoločenskej akcie. Organizátormi stretnutia boli obec Ratka, Dom Matice slovenskej, mesto Fiľakovo a obce Lipovany, Šiatorská Bukovinka, Trebeľovce, Mučín a Buzitka.... Na záver vystúpil detský folklórny a divadelný súbor Dubkáčik z Buzitky.“

 

GLÓZIKOVÁ – JONÁŠOVÁ, O. 2014. Padina oslavuje. 2014, In. Ústav pre kultúru Vojvodinských Slovákov. [online]. 2014. [cit. 2016-07-27]. Dostupné na internete:

„...Po výstave nasledoval celovečerný kultúrno umelecký program v podaní hostí z Buzitky zo SR. Folklórny a divadelný súbor Dubkáčik z Buzitky sa predstavil zmesom ľudových tancov a spevov.“

 

DMS. 2013. Vatra zvrchovanosti. In Fiľakovské zvesti. 2013, roč. 9, č. 9, s. 1.

„ Veľké výročia slovenského národa si počas leta pripomínali v mnohých mestách a obciach Slovenskej republiky. Fiľakovskí matičiari, občania a priaznivci Matice slovenskej sa 19. júla 2013 stretli v priestoroch Domu Matice slovenskej vo Fiľakove na už tradičnej akcii, zapálenia Vatry zvrchovanosti spojenej s krásnym kultúrnym programom. ...Dojemné verše v podaní riaditeľky DMS Alice Pisárovej, profesionálne sprievodné slová programom konferencierky Renátky, krásne príhovory prítomných hostí, ale tiež milé vystúpenia detí z FDS Dubkáčik z Buzitky...“