Repertoár

Tanečný repertoár:

Historický tanečný repertoár súboru od roku 1967 je nesmierne bohatý, no nie všetky choreografie tancov sa nám zachovali. Preto uvádzame súčasný repertoár, ktorým sa Folklórny a divadelný súbor Dubkáčik prezentuje:

 

Polichňanská mlaď (2019)

Choreografia a réžia: Mgr. Matej Baláž

Dĺžka: 12 min.

Stručný popis:

Námet vychádza zo zápisov hier dospievajúcej mládeže od Bartolomeja Krpelca z obce Políchno a vlastných terénnych výskumov realizovaných v obci Políchno. Scénický obraz nahliadne do každodenných starostí a nerestí dospievajúcej dedinskej mládeže ako fajčenie, alkohol, klebety, prvá láska či ľúbostné hry a tance, ktorými si krátili nedeľné večeri v obci Políchno. Choreografia získala zlaté pásmo na regionálnej prehliadke choreografií detských folklórnych súborov v Lučenci dňa 04.04.2019.

 

Na paši (2019)

Choreografia a réžia: Mgr. Veronika Balážová a Mgr. Matej Baláž

Dĺžka: 12 min.

Stručný popis:

Scénický obraz vychádza z detských hier zapísaných Bartolomejom Krpelcom v obci Políchno a vlastných terénnych výskumov v obciach Nedelište a Políchno. Nahliadneme do života detských starostí s pasením kráv a krátením si dlhých chvíľ hrami na lúke. Choreografia získala bronzové pásmo na regionálnej prehliadke choreografií detských folklórnych súborov v Lučenci dňa 04.04.2019.

 

Svadobné veselie v Polichne (2018)

Dĺžka: 20 min.
 
Scenár, réžia a choreografia: Mgr. Veronika Balážová a Mgr. Matej Baláž
 
Hudobné spracovanie: Mgr. Matej Baláž
 

Scénický obraz začína príchodom družiny mladého zaťa pre svoju nevestu. Tá si predávaním klinovníkov pre svadobčanov  kupuje stoličku v novej rodine. Muži sa nechávajú "česať" ženami, čím vzniká humorná situácia. Nevestu prijíma budúca rodina v novom dome, kde jej snímajú veniec a následne ukladajú mladoženíchov do postele. Scéna pokračuje druhým dňom, kedy sa mladucha podrobí čepčeniu a zábava končí mladuchovským tancom. Zdrojom folkl. materiálu bol vlastný terénny výskum realizovaný v rokoch 2016-2017 a výpovede pamätníčok (nositeliek tradícií) v obci Polichno. Scénické spracovanie získalo v roku 2018 na krajskej súťažnej prehliadke Nositelia tradícií strieborné pásmo.

 

Krčma u Ťapákov (2017)

Dĺžka: 50 min.

Scenár, réžia a choreografia: Mgr. Veronika Balážová a Mgr. Matej Baláž

Scénografia, dramaturgia a kostýmy: Mgr. Matej Baláž

Hudobné spracovanie: Podjavorská muzika

Scénickým programom nahliadneme do prostredia obyvateľov malebnej obce v Novohrade, počas obdobia Prvej Československej republiky, 20. storočia. Obyvateľov do krčmy priláka nevšedná novinka v podobe rádia. Humorné dedinské klebety sú poprepletané s tanečnou zábavou a očakávaným príchodom legionárov do obce. Ako to všetko dopadne? Nájde si Evička vysnívaného muža? Scénický program premiérovo uvedený na galaprograme pri príležitosti 5. výročia Folklórneho a divadelného súboru Dubkáčik Buzitka 16. decembra 2017 v obci Buzitka.
 
 

Spomínanie na asenťírku (2017)

Dĺžka: cca 12 min.

Réžia a choreografia: Mgr. Veronika Balážová a Mgr. Matej Baláž
 
Spomienky na vojenčinu zanechávali v mužoch vždy akúsi stopu či jazvu na duši. Túžba po návrate domov, kde ich čakávali dievčatá sa odrazila aj v ľudových piesňach. Regrútske piesne, čardáš a verbunk predvádza dospelý kolektív Dubkáčika Buzitka. Choreografia bola premiérovo uvedená na galaprograme pri príležitosti 5. výročia Folklórneho a divadelného súboru Dubkáčik Buzitka 16. decembra 2017 v obci Buzitka.
 

 

Vrchári z Novohradu (2017)

Dĺžka: cca 8 min.

Réžia a choreografia: Mgr. Matej Baláž

Obyvatelia novohradských vŕškov sa odjakživa nazývali vrchári. S tanečnou choreografiou vrchárskeho čardáša nahliadneme do  okamihu, kedy sa vrchári nevenovali svojmu živobytiu – pastierstvu, ale zabávali sa až do rána bieleho. Choreografia bola premiérovo uvedená na galaprograme pri príležitosti 5. výročia Folklórneho a divadelného súboru Dubkáčik Buzitka 16. decembra 2017 v obci Buzitka.

 

Pred školou (2017)

Dĺžka: cca 7 min.

Réžia a choreografia: Mgr. Veronika Balážová a Mgr. Matej Baláž

Detský kolektív Dubkáčika sa predstaví scénickým programom zo školského prostredia, medzivojnového obdobia 20. storočia. Nahliadneme do hier a tancov školskej mládeže, ktoré sa zachovali z terénnych výskumov v obciach Ábelová a Polichno  - piga, na zálohe, vo hviezdu, vo smraďaté vajco, hra na valčík a čardáš. Choreografia získala strieborné pásmo na krajskej prehliadke choreografií detských folklórnych súborov v Kokave nad Rimavicou dňa 28.04.2017.

 

Na Štefana (2016)

Dĺžka: 60 min.

Scenár: Mgr. Veronika Stančíková

Réžia a choreografia: Mgr. Veronika Stančíková a Mgr. Matej Baláž

Hudobné spracovanie: Podjavorská muzika

Tradičný humorný pohľad na pána richtára a jeho rodinu pri dvojakej slávnosti - richtárovho mena a Štefanskej zábavy. Na oslavu plnú hostí príde pozrieť aj tetka Hanuska so svojím synom. Spolu s ruchtárom zjednajú svadbu. Podarí sa konečne vydať richtárovu dcéru? Dohodnutý sobáš však náhle prekazí nečakaná udalosť... Scénický program obsahuje spevy a tance z regiónu Novohrad - Ručníčkový a Adamov tanec, ženské kolesá a čardáše. Predvádza dospelá zložka súboru.

 

Tradície a zvyky Vianoc (2016)

Dĺžka: 30 min.

Scenár, réžia a choreografia: Mgr. Veronika Stančíková a Mgr. Matej Baláž

Hudobné spracovanie: Podjavorská muzika

Ukážka vianočných zvykov a tradícií z oblastí Novohradu a Podpoľania. Vinšovanie na Štedrý deň - dedinskí pastieri s brezovými prútmi, vianočné hry - chodenie s hadom a Dorotáši, vianočné koledy a vinšovanie pod oknami. Predvádza dospelá a destská zložka súboru.

 

Spevy a tance severozápadného Novohradu (2016)

Dĺžka: 9 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková a Mgr. Matej Baláž

Hudobné spracovanie: Podjavorská muzika

Odborná konzultácia: Mgr. Ján Ivanič

Spevy a tance vychádzajú z obcí severného Novohradu – Ábelová a Nedelište. Tanečná choreografia čerpá z krokových motívov vrchárskeho, maďarského čardášu, odzemkov a ženských kolies, v ktorých sa ženy a muži navzájom vystatujú hlasovým a tanečným umením. Choreografia bola premiérovo uvedená  23.04.2016 pri kultúrnom stretnutí dolnozemských Slovákov v maďarskom meste Tótkomlós.

 

Detské hry, tance a spevy severozápadného Novohradu (2016)

Dĺžka: 8 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková a Mgr. Matej Baláž

Hudobné spracovanie: Podjavorská muzika

Detské hry, tance boli vytvorené ako podklad k detským piesňam z obce Ábelová, ktoré nám poskytol Mgr. Ján Ivanič z Ábelovej. Na piesne  Kosí zajac otavu – alegorická, ktorú zaznamenal aj Ján Kollár v Národných spievankách a Hoc som aj maličká drobná boli vytvorené krokové motívy vychádzajúce z vrchárskeho čardášu a valčíka. Choreografiu predvádza detská zložka súboru Dubkáčik.

 

Páľenie Jána (2016)

Dĺžka: 15 – 30 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková a Mgr. Matej Baláž

Hudobné spracovanie: Podjavorská muzika

Odborná konzultácia: Mgr. Ján Ivanič

Scénické  spracovanie Jánskych zvykov z obce Ábelová podľa záznamov a spomienok Mgr. Jána Ivaniča z Ábelovej.  Dievčatá sa po odzvonení večerného zvona poschádzali do stredu dediny, kde vytvorili kruh a začali spievať krásne jánske lúčnice. S piesňami na perách sa potom presúvali hore dedinou a zastavili sa len pred domami svojich mládencov. Tam odspievali niekoľko veršov jánskych piesní a oženili mládenca s niektorou dievčinou. Na konci dediny čakali mládenci dievčatá, s pripravenými jánskymi ohňami. Boli to slamené kopy, ktoré postupne zapaľovali a preskakovali. Program končí spevmi a tancami severného Novohradu. Program je vytvorený na prechod dedinou ale aj na pódium v skrátenej verzii.

 

Tance z Podpoľania (2011-2016)

Dĺžka: 2 – 9 min.

Choreografia: Mariana Gyibgyaková, Mgr. Veronika Stančíková

Súbor tanečných choreografií , ktoré vychádzajú z krokových prvkov rôznych pohronských tancov v rytme podpolianskych piesní, ktoré súbor tancuje od roku 2011:

·         Janík, Janík (2011)

·         Doliny, doliny (2012)

·         Od Poľany (2012)

·         Dievčatko peknej podoby (2013,2016) – tanečná choreografia bola premiérovo uvedená na vystúpení v obci Mašková 14. septembra 2013 a v roku 2016 boli niektoré krokové variácie upravené.

·         Fľaškový (2014) – premiérovo uvedený na dni obce Buzitka v roku 2014.

·         Pri kostole studnička (2014) – tancuje 4 – 8 dievčat.

·         Horou chlapci horou (2014) – chlapský tanec, tancuje 3 – 6 chlapov.

·         Moja košielôčka (2014) – tancuje 4 – 8 dievčat.

·         Porezala som sa (2014) – tanec vychádza z krokových motívov pohronských čardášov a tancov hore.

·         Podpoliansky čardáš (2015) - vychádza z krokových motívov pohronských čardášov, premiérovo uvedený v scénickom programe „ Priadky“.

·         Pekná som ja pekná (2015) – dievčenský tanec, premiérovo uvedený v scénickom programe „ Priadky“.

·         Veje vetrík, veje (2016)

·         Pozdola majera (2016)

 

Fašiangový pochod s Turoňom (2015, 2016)

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Obraz fašiangového obdobia v tradičných maskách dedinou. Vychádza zo zvykoslovia oblastí Podpoľania a Horehronia. Pochod predstavuje tanec s klátom, vinše a symbolické obradové zarezanie Turoňa. V roku 2016 bol doplnený tanec okolo Turoňa, ktorý pochádza z obce Čierny Balog.

 

Zvyky a tradície obce Políchno (2016)

Dĺžka: 20 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková, Mgr. Matej Baláž

Hudobné spracovanie: Podjavorská muzika

Odborná konzultácia: Mgr. Emília Mázorová

Štylizované, scénické spracovanie zvykoslovia z obce Políchno – páračiek a fašiangového obdobia na základe terénneho výskumu etnologičky pani Mgr. Emílie Mázorovej v obci Políchno.

 

Povjedanje f krčme u Ťapákov (2016)

Dĺžka: 6 min.

Scenár a choreografia: Mgr. Matej Baláž

Humorná scénka z krčmy u Ťapákov v obci Políchno. Obraz spoločensky unavených mužov, doplnený o humorné dialógy v novohradskom nárečí, ktoré vychádzajú zo spomienok pána Garaja rodáka z Políchna, nárečového dotazníka z obce Políchno, ktorý vyplnila Božena Slančíková Františkovi Pastrnekovi z 10. apríla 1894 a list Ireny Slančíkovej Eme Goldpergerovej z 1. februára 1894.

 

Ručníčkový tanec z obce Lešť (2016)

Choreografia naštudovaná podľa terénnych záznamov a zápisov prof. Poloczeka a Cyrila Zálešáka z obce Lešť. Tanec bol premiérovo predvedený v rámci scénického programu „ Hosťina u ľechtára“ 16. júla 2016 v obci Buzitka.

 

Adamov tanec (2016)

Choreografia naštudovaná podľa videozáznamov folklórnej skupiny z obce Senné a zápisov Cyrila Zálešáka z obce Turie Pole. Tanečná hra bola premiérovo predvedená v rámci scénického programu „ Hosťina u ľechtára“ 16. júla 2016 v obci Buzitka.

 

Hosťina u ľechtára (2016)

Dĺžka: 35 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková a Mgr. Matej Baláž

Hudobné spracovanie: Podjavorská muzika

Scénický obraz ukazuje neviazanú zábavu hostí u pána richtára v Novohrade. Obraz je doplnený vinšami, piesňami, hrami a tancami severného Novohradu – choreografia Adamovho tanca bola naštudovaná podľa archívneho videozáznamu z obce Senné a Ručníčkový tanec z Lešti bol naštudovaný podľa terénnych záznamov a zápisov Cyrila Zálešáka a prof. Poloczeka v obci Lešť. Program predvádza dospelá a detská zložka súboru.

 

Úryvky z Ábelovskej svadby (2015)

Dĺžka: 12 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková a Mgr. Matej Baláž

Odborná konzultácia: Mgr. Ján Ivanič

Autentické priblíženie vybraných obrazov zo svadby z obce Ábelová podľa dobových fotografií, záznamov a spomienok Mgr. Jána Ivaniča z Ábelovej. Scénický program pozostáva z predávania klinovníkov, snímanie venca, čepčenia nevesty a vykrúcanky – skladania sa na poklad neveste. Program je obohatený o svadobné piesne z obce Ábelová, verše, ktoré prednáša družba, klinovníkový tanec a tanec mladého zaťa s nevestou. Scénický program bol premiérovo uvedený na Medzinárodnom Novohradskom folklórnom festivale v Lučenci 2015.

Hry na lúke (2014, 2015)

Dĺžka: 15 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Obraz detských hier na lúke, piesní, riekaniek a vyčítaniek. V roku 2015 bola choreografia doplnená o detské hry Na zelenej lúke sedí zajac, Na hada, Kolo, kolo, mlynské, Kuje kováč klince, Prší, prší, len sa leje. Predvádza detská zložka súboru. Choreografia v roku 2015 získala strieborné pásmo v regionálnej prehliadke detských choreografií v Lučenci.

Cipurušky (2015)

Dĺžka: 3 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Tanec vychádza zo zvykoslovia obce Dobrá Niva . Keď sú dievčatá na priadkach sedením unavené a chcú sa pred chlapcami vystatovať. Tanec  je konkurenciou k chlapčenskému hajduchu. Tancuje detská zložka súboru, dievčatá.

Hajduch (2015)

Dĺžka: 2 min.

Choreografia: Mgr. Matej Baláž

Kruhový tanec chlapcov s valaškami vychádza z pohronských hajduchov, štylizovaný tanec zbojníckeho predvádzania, pretekania k piesni  „ Poza bučky“. Tancuje detská zložka súboru, chlapci.

Priadky (2015)

Dĺžka: 60 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Scénický program inšpirovaný tradičným predvianočným a vianočným obdobím „ od Lucie do Troch kráľov“ zvykoslovia Podpoľania a Novohradu. Vianočný blok pozostáva z 3 častí a to Spomínanie na ,,stridžie dni a dievocké dni“, Vretienko sa navíja a záverečnou časťou Vypriadaná noc. Okrem typických priadkových piesní a čarovania program obsahuje súbor tanečných choreografií , ktoré vychádzajú z krokových prvkov rôznych pohronských tancov v rytme podpolianskych piesní : Červené jabĺčko – tanec napodobňuje pradenie a navíjanie, Pekná som ja pekná – dievčenský tanec so šatkami, tance vystatovania sa dievčat a chlapcov: Cipurušky, Hajduch – Poza bučky a podpoliansky čardáš, ktorý vychádza z krokových motívov pohronských čardášov. Zaujímavou súčasťou prvej časti je štylizované predvedenie vyháňania stríg, ktoré pochádza zo zápisov Pavla Jánoša z obce Kalinovo.

Stavanie mája (2011, 2015)

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Štylizovaný obrázok tradičného zvykoslovia z Podpoľania. Obraz vychádza podľa archívnych záznamov z obce Očová, kde chlapi rúcajú háje a stavajú máje dievčatám. Dievčatá ozdobujú máje a veniec stuhami  v rytme zaľúbených piesní a tancov. Predvádza dospelá a detská zložka súboru.

U nás na návšteve (2015)

Dĺžka: 60 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková, Mgr. Matej Baláž

Scénické predvedenie obce v Novohrade, ktorá očakáva veľkú návštevu z Podpoľania. Humorný charakter scénky dopĺňajú tance a spevy z Podpoľania a Novohradu. Predvádza dospelá a detská zložka súboru.

Húsky (2012, 2014)

Dĺžka: 12 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Obraz detských piesní a riekaniek doplnená o tanečnú choreografiu hry na húsky. Predvádza detská zložka súboru.

 

Páračky (2014)

Dĺžka: 60 min.

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Inšpiráciou bolo tradičné vianočné a predvianočné zvykoslovie z Podpoľania a obce Buzitka. Vianočný blok zostavený z vianočných vinšovaní, tancov, piesní, obchôdzky na Luciu, na Ondreja a páračiek. Kto sa nakoniec stane pápernicou to Vám ponúka humorná scénka keď muži vyrušujú ženy pri práci. Scénka bola premiérovo uvedená v rámci projektu „ Buzitské Vianoce“ v roku 2014.

 

Betlehemci (2014)

Obrázok tradičného ľudového zvyku a predvedenie betlehemskej hry s motívom zvestovania narodenia Ježiša Krista a následná ofera pastierov malému Ježiškovi.

 

Na Luciu (2012, 2014)

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Obrázok tradičného zvykoslovia – stridžích dní. Predvádza detská zložka súboru – dievčatá.

 

Vynášanie Moreny (2013)

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Obrázok tradičného zvykoslovia, kde dievčatá vynášajú Morenu a vítajú jar.

 

Pochovávanie basy (2012)

Dĺžka: 20 min.

Choreografia: Slavomíra Očovanová

Humorný obrázok inšpirovaný tradičným zvykoslovím pred obdobím pôstu.

 

Vianočná hostina (2012)

Dĺžka: 60 min.

Choreografia: Mariana Gyibgyaková

Scénický obraz vianočného obdobia očakávajúci príchod vinšovníkov a hostí zabávajúcich sa v dome u gazdu. Predvádza dospelá a detská zložka súboru.

 

Na Ondreja (2012)

Choreografia: Mgr. Veronika Stančíková

Obraz tradičného predvianočného zvykoslovia.

 

Prekáračky z Podpoľania (2012)

Choreografia: Mariana Gyibgyaková

Obraz typických prekáračiek žien a mužov v Podpoľaní spevmi a tancami, ktoré vychádzajú z krokových motívov rôznych pohronských tancov v rytme podpolianskych piesní.